facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   20/10   5. ročník Bratislavské jazzové dni v Žiline   19.00   VSTUPENKY

Hana (Hommage à Hegerová)

Hana (Hommage à Hegerová)

TEXT    Peter Pavlac   RÉŽIA    Anton Šulík

ONLINE PREDAJ

27/10 PIATOK 19.00 veľká sála 11 / 13€ VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

15/11 STREDA 19.00 veľká sála 11 € / 13 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

„Inscenácia Hana je projektom, cez ktorý sa chceme pozrieť sami na seba. Vrátiť sa k väzbám, ktoré si ctíme, a ktoré aj tak trochu môžu za to, že sme tu a teraz práve my. Chceme to zvládnuť so svojským nadhľadom, odstupom, v plnej zodpovednosti a prostriedkami nám vlastnými. Je to úsilie vytvoriť originál, cez ktorý sa majú šancu nájsť aj naši diváci. Hana nám ponúka priestor pre konfrontáciu s 60 ročnou minulosťou tohto divadla a ľudí, ktorí v ňom existovali, ale hlavne existujú dnes. Hana Hegerová sa stala istým symbolom cesty, po ktorej sa dá kráčať tak, aby sa po niekoľkoročnom ohliadnutí dalo povedať, že to stálo za to." Anton Šulík, riaditeľ divadla a režisér inscenácie Hana

Najnovšia hra Petra Pavlaca, ktorú napísal na telo žilinského súboru, nás zavedie do zákulisia regionálneho divadla, v ktorom sa pripravuje hudobno-divadelný večer o Hane Hegerovej. Hlavná hviezda súboru, na ktorej je celá produkcia postavená, sa však nečakane rozhodne z divadla odísť. V predstavení ju má narýchlo nahradiť mladá absolventka herectva z hlavného mesta. Jej príchod rozvíri zdanlivo pokojné provinčné vody a postupne sa dozvedáme, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Príbeh mladej herečky, ktorá sa ocitla v zložitej životnej situácii, spoznávame prostredníctvom silných Hegerovej piesní v sugestívnom podaní Barbory Švidraňovej a Veroniky Strapkovej, ktoré sa do povedomia verejnosti dostali aj ako výborné speváčky, finalistky Hlasu Česko Slovensko.

Hudobná inscenácia HANA je návratom žilinského divadla k väzbám, ktoré si ctí. Je veľkou poctou Hane Hegerovej, ktorá začínala svoju profesionálnu dráhu v päťdesiatych rokoch minulého storočia (1953-1958) práve na doskách žilinského divadla. Cez jej skladby, ktoré ukrývajú príbeh a tajomstvo, chceme hovoriť o vzťahoch a únikoch do intimity ticha a slov na hranici spievania.

PETER PAVLAC (*1976) absolvoval odbor divadelná réžia a dramaturgia na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako docent na Katedre réžie a dramaturgie a v apríli 2014 prešiel inauguračným konaním na titul „profesor“. Venuje sa otázkam metodológie výučby autorského dramatického písania a dramaturgie. K obom predmetom vydal vlastné teoretické texty (Prekliaty dramatik – 2012 a Zbytočný dramaturg - 2013). V rokoch 2000-2010 pracoval v Činohre Slovenského národného divadla ako dramaturg. Počas svojho pôsobenia v Činohre SND spolupracoval pri vzniku viac ako tridsiatich inscenácií. Pravidelne externe spolupracoval a spolupracuje s mnohými profesionálnymi divadlami doma i v zahraničí a podieľa sa na medzinárodných európskych projektoch v rámci European Theatre Convention. Venuje sa dramaturgii, adaptácii prozaických textov, píše divadelné hry a v roku 2001 vydal zbierku poviedok Hra na smiech, ktorá bola ocenená prémiou Slovenského literárneho fondu. Mnohé z jeho divadelných hier či adaptácií sa realizovali v slovenských divadlách a získali sériu ocenení (napr. Cena nadácie Tatra banky za hru Červená princezná, DOS-ka za najlepšiu inscenáciu sezóny 2011/12 za adaptáciu románu Jána Roznera – Sedem dní do pohrebu, či Cena Alfreda Radoka za hru Einsteinova žena – II. miesto).

Inscenácia je vhodná pre divákov starších ako 15 rokov.
Dĺžka predstavenia: 120 minút s prestávkou.
 

Premiéra: 24. 10. 2014


OSOBY A OBSADENIE

Nora:Lucia Lužinská
Ema:Veronika Strapková
Jana:Juliána Oľhová
Kamil:Michal Tomasy
Miro, choreograf:David Uzsák
Ďuro, režisér:Braňo Bačo
Robo, riaditeľ:Boris Zachar
tanečnica:Karin Holešová
tanečnica:Martina Vyšinská
tanečnica:Patrícia Hanuliaková

REALIZAČNÝ TÍM

dramaturgia:Martin Gazdík
scéna a kostýmy:Pavol Andraško
pohybová spolupráca:Lívia Zábavíková
hudobné aranžmán a naštudovanie:Marek Pastírik
hudobné aranžmán a naštudovanie:Šimon Švidraň
réžia:Anton Šulík

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)Hana (Hommage à Hegerová)

PARTNERI


Mesto Žilina
Kia
Nadácia Pontis
MK SR
Rádio Expres
Žilinský večerník