facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   19/04   Zločin a trest   10.00   VSTUPENKY

SKVELÝ ONE DAY JAZZ FEST OPÄŤ V ŽILINE

02. 05. 2016

SKVELÝ ONE DAY JAZZ FEST OPÄŤ V ŽILINE

Spúšťame predpredaj na slávny ONE DAY JAZZ FESTIVAL, ktorý je tento rok veľkou poctou Davidovi Bowiemu a uskutoční sa na Nádvorí nášho divadelného dvora v stredu 15. júna a vo štvrtok 16. júna. Okrem iných účinkujúcich na ňom vystúpi kapela Donny McCaslin Group, s ktorou David Bowie vydal svoj posledný album Blackstar. Určite si kúpu vstupeniek nenechávajte na poslednú chvíľu. Na festival sa bude dať zakúpiť aj výhodná dvojdňová permanentka.


Slávny festival ONE DAY JAZZ prináša ďalšiu svoju edíciu. Ako to už má vo zvyku, aj tento rok prichádza s niečím novým. Prvý raz vo svojej histórii prichádza vo forme podujatia pod holým nebom - v Bratislave sa uskutoční na Nádvorí Bratislavského hradu a u nás v divadle na Nádvorí divadelného dvora. Festival vychádza z koncepcie jedinečného hudobného spojenia zahraničných a domácich hudobníkov na jednom pódiu – spojenia, aké divák neuvidí na žiadnom inom podujatí, keďže sú dramaturgicky stavané exkluzívne pre daný ročník festivalu. Tým je naplnená hlavná myšlienka festivalu, aby najmä domáci interpreti dostali možnosť zahrať si s elitou medzinárodnej hudobnej scény.

Všetkých účinkujúcich spojí ústredná myšlienka festivalu - HUMANIZMUS a jeho šírenie prostredníctvom umenia. Ako uviedol Martin Valihora, riaditeľ festivalu: „Festival pokračuje vo filozofii jedinečnosti hudobných čísiel, často realizovaných špeciálne na ONE DAY JAZZ FESTIVAL, ktoré v mnohých prípadoch nesú príbeh alebo posolstvo hlbšieho, vyššieho významu. Tentokrát sa festival prostredníctvom svojho programu a hudobnej rétoriky tvorby významných interpretov priblíži ku konkrétnemu odkazu pojmov Tolerancia, Humanizmus a Mier.“

Aktuálne posolstvo humanizmu festival tentokrát rozšíri prostredníctvom hudby až v štyroch slovenských mestách. Okrem Bratislavy sa zastaví tiež v Košiciach, Banskej Štiavnici a u nás v Mestskom divadle Žilina.

Otváracím koncertom prvého dňa festivalu bude dlho očakávaný a hlavne žiadaný comeback zostavy hudobníkov, spolužiakov z Berklee College of Music - Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru. Unikátna medzinárodná zostava odohrá hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, ktoré zanechali v slovenskom publiku silnú stopu počas ich pôsobenia v rokoch 2001-2009, kedy si u nás získali veľa fanúšikov a svojou tvorbou ovplyvnili celú generáciu hudobníkov. Koncert tejto zostavy bude splneným snom veľkej komunity fanúšikov. Renesancia projektu je realizovaná priamo na podnet fanúšikov a One Day Jazz Festivalu, vďaka ktorému sa hudobníci stretnú na pódiu po viac ako siedmich rokoch a do svojho vystúpenia začlenia aj lokálneho žilinského hudobníka.

Vrcholom programu festivalu bude hudobná spomienka na Davida Bowieho. Legende vzdá hold newyorská formácia Donny McCaslin Group, s ktorou David Bowie spolupracoval a nahral aj svoj posledný album Blackstar, ktorý vyšiel len pár dní pred jeho smrťou. Kapela odohrá na Slovensku dva koncerty. Tie sú o to vzácnejšie, že zoskupenie priletí z New Yorku do Európy priamo na pozvanie Martina Valihoru iba pri príležitosti One Day Jazz Festivalu. V kapele účinkujú štyri výrazné osobnosti súčasnej newyorskej i medzinárodnej scény. Kapela na Slovensku zrealizuje aj workshop, v rámci ktorého sa s ňou budú môcť v diskusii stretnúť študenti, hudobníci a priaznivci tohto žánru. Fanúšikovia Davida Bowieho si budú môcť na vlastnej koži zažiť a vychutnať zvuk jeho poslednej tvorby ako aj umenie uznávaných osobností súčasnej tvorivej newyorskej scény pod vedením Donny McCaslina. Mladí umelci sa tak môžu stretnúť s jedným z najžiadanejších bubeníkov súčasnosti Markom Giulianim, s progresívnym majstrom na klávesové nástroje Jasonom Lindnerom či basistom a bubeníkom Natenom Woodom a budú môcť vidieť ich umenie v silnej strhujúcej tvorbe saxafonistu Donny McCaslina.

VSTUPNÉ:
15. júna  - 16 € V PREDPREDAJI / 20 € V DEŇ KONCERTU
16. júna - 23 € V PREDPREDAJI / 30 € V DEŇ KONCERTU
PERMANENTKA NA OBIDVA DNI: 30 € V PREDPREDAJI / 40 € V DEŇ KONCERTU

podrobnejšie informácie, rezervácie a online predaj:
ONE DAY JAZZ FESTIVAL / 15. JÚNA / SHANNON - BRANTIGAN - RÓZSA - VALIHORA   USA/SK
ONE DAY JAZZ FESTIVAL / 16. JÚNA / REMEMBER DAVID BOWIE w DONNY McCASLIN GROUP   USA