facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   24/05   Zločin a trest   19.00   VSTUPENKY

ROZHOVOR S MARTINOM VALIHOROM

28. 10. 2017

ROZHOVOR S MARTINOM VALIHOROM

 Rozprávali sme sa s Martinom Valihorom, výnimočným hudobníkom a organizátorom One Day Jazz Festivalu, ktorý v  novembri opäť zavíta do Žiliny. Tentokrát sa však jesenná edícia festivalu nebude konať v priestoroch Mestského divadla Žilina, ale presunie sa do Domu Odborov v Žiline. Podujatie sa bude konať 9.11.2017 o 19:00.

Už niekoľko rokov organizujete One Day Jazz Festival, no pravidelne sa vraciate s týmto projektom do Žiliny. V čom Vám je Žilina blízka?

V prvom rade sa snažím priniesť festival aj do iných miest, pretože ľudia radi chodia na tvorivú hudbu. Páči sa nám myšlienka priniesť takúto hudbu do viacerých miest na Slovensku, pretože nie každý má možnosť vycestovať do Bratislavy a byť súčasťou festivalu. Konkrétne v Žiline sa mi to darí krásne, pretože nie je dôležité len to, čo chcem ja, ale aj to, či na danom mieste nájdem správnych ľudí, ktorí mi pomôžu po organizačnej stránke výnimočnú hudbu na festivale priblížiť ľuďom. V Žiline sa mi spojilo všetko, pretože tam dlho hrávam pre ľudí, ktorí radi chodia na jazzovú hudbu, a zároveň som našiel zázemie v Mestskom divadle Žilina, ktoré je naklonené aj iným formátom, ako je divadlo, dávajú priestor hudbe, a krásnemu tvorivému umeniu. Preto chodím veľmi rád do Žiliny.

Ako sa Vám darí spojiť organizovanie festivalu s vlastnými hudobnými aktivitami?

Spojiť sa to dá, keď mám okolo seba, tak ako teraz, fantastický tím ľudí. Potom sa viem koncentrovať aj na umeleckú stránku a prinášať nové hudobné projekty, ktoré ľudia očakávajú.

Čo je hlavnou myšlienkou One Day Jazz Festivalu?

Myšlienkou a identitou festivalu je, že tam ľudia zažijú nové projekty, nové spojenia svetových a domácich hudobníkov. Festival má svoj osobitý charakter a odkaz, vnútorný náboj a smerovanie. To ľudí veľmi oslovuje, keď príde niečo nové, originálne.

Podľa čoho si vyberáte hudobníkov na festival?

Vyberám si absolútne podľa môjho cítenia, a oslovenia. Kritériom je aby som v niečo veril, a potom sa to ľahko transformuje aj do festivalu. Prinášame nové veci, ktoré vznikajú teraz na scéne, okrem veľkých svetových mien, aj mladšiu generáciu. Všetci umelci, ktorí prichádzajú na festival prídu na moje osobné pozvanie priamo až z Ameriky. Veľmi sa na to teším, a aj preto má One Day Jazz Festival taký osobný podpis, čo mu dodáva zvláštnu atmosféru a obsah. Snažím sa, aby bol festival hlavne o kvalitnej hudbe. V novembri do Žiliny príde Ronald Bruner Jr. so svojím sólovým projektom, v ktorom aj spieva. Keď som mal možnosť pred pár mesiacmi tento projekt počuť, povedal som si, že musí na festival prísť.   

Čo by ste odkázali žilinskému publiku, ktoré sa chystá na One Day Jazz Festival prísť?

Odkázal by som, že sa budem veľmi tešiť, keď ľudia opäť prídu na večer plný krásnych emócií, úžasných pocitov a zážitkov z hudby. Prídu umelci, ktorí sa úprimne tešia, že budú môcť prezentovať svoj sólový projekt, svoju hudbu. Zažijeme naozaj svetovú úroveň a veľmi silnú výpoveď jednotlivých umelcov, či už v Žiline, ale aj v iných mestách.

Hlavne v Žiline sa teším, že môžeme opäť organizovať festival a teším sa na publikum, ktoré má rado muziku. Takže príďte.

Ďakujem za rozhovor

Jana Hubočanová