facebook Newsletter Kontakt

ONE DAY JAZZ FEST SA BLÍŽI

09. 06. 2016

ONE DAY JAZZ FEST SA BLÍŽI

Slávny festival ONE DAY JAZZ opäť prichádza do Žiliny. Prvý raz vo svojej histórii sa uskutoční pod holým nebom - v Bratislave na nádvorí Bratislavského hradu, v Žiline na nádvorí divadelného dvora Mestského divadla. Festival vychádza z koncepcie jedinečného hudobného spojenia zahraničných a domácich jazzových hudobníkov na jednom pódiu – spojenia, aké divák neuvidí na žiadnom inom podujatí, keďže sú dramaturgicky stavané exkluzívne pre daný ročník festivalu. Tento ročník je venovaný spomienke na Davida Bowieho. Viac o festivale sa dozviete priamo od jeho riaditeľa, skvelého hudobníka Martina Valihoru.


V poslednom čase sa do Žiliny vraciate často, čím vás toto mesto priťahuje?
Rád sa do Žiliny vraciam a nie je to len zásluhou môjho vzťahu k Žiline a jej okoliu, ale aj zásluhou organizátorov, ktorí sa starajú o kultúrny život v Žiline, ako je Tonko Šulík v Mestskom divadle Žiline či Ingrid Dolníková na odbore kultúry Mesta Žilina. Je to skupina ľudí, ktorí si vychádzajú v ústrety a preto si myslím, že Žilina kultúrou žije a do takého mesta sa ľudia radi vracajú.
Poďme sa však viac porozprávať o vašej srdcovej záležitosti, festivale One Day Jazz, s ktorým prídete do Žiliny v júni už po druhý raz. Tento festival organizujete v Bratislave od roku 2008. Pôvodne ste začínali veľmi skromne, dnes tento festival patrí medzi výnimočné jazzové podujatia na Slovensku. Ako to všetko začalo?
Festival One Day Jazz začal ako jednodňový festival. Voľnomyšlienkársky počin pridružený k mojim hráčskym aktivitám, lebo som si povedal, že ako hudobník by som si rád urobil festival, ktorý nebude mať pevný čas, ani mesto, ani periodikum. Čas, kedy sa festival konal, závisel od toho, kedy mohol vybraný interpret, ktorého som chcel na festivale mať. Lenže vývoj išiel ďalej, ľudia festival začali vnímať, začali sa z neho tešiť. Dostal som aj partnerskú a ekonomickú podporu, tak sme sa dostali do bodu, kedy sa festival koná dvakrát do roka, je to periodikum – edícia jar/leto a jeseň/zima. Voľný nám ostal dátum, ktorý sa prispôsobuje tomu, kedy môžu interpreti, ktorých chceme pozvať. Domovská pôda festivalu je Istropolis. Vždy som však chcel mať aj open air jazzový festival, tak jednu edíciu, keď je teplejšie, som sa tento rok rozhodol spraviť vonku. Je to prvý experiment. Taký jazzový festival sa ešte v Bratislave vonku neuskutočnil. Tým, že tento rok vystúpi na festivale v Bratislave Avishai Cohen s novým projektom a s brnenskou Filharmóniou, povedali sme si, že sa to najlepšie hodí na Bratislavskom hrade. Avishai Cohen robí úžasnú, emotívnu, veľmi silnú, multikultúrnu a kozmopolitnú hudbu. V jeho tvorbe sa stretávajú rôzne etniká a spájajú všetky kultúry. Je to vlastne také objatie jazzu a world music. Takže sa tento rok uskutoční One Day Jazz fest po prvý raz open air.
Súčasťou dramaturgie festivalu je aj to, že na festivale vystúpia len tri hudobné projekty, prečo?
Áno, vystúpia len traja interpreti, ktorí rotujú po štyroch slovenských miestach (Bratislava, Žilina, Banská Štiavnic a Košice), lebo sme im chceli dať dostatočný vlastný priestor, aby mohli zahrať celý koncert a nebola to len prehliadka 40-minútových setov. Sú to telesá, ktoré hrajú veľmi silnú hudbu so silným obsahom a veľkým odkazom a tento priestor si zaslúžia.
Veľkolepý koncert Avishaia Cohena sa uskutoční len na Bratislavskom hrade 16. júna. Otváracím koncertom žilinského One Day Jazzu 15. júna bude dlho očakávaný a hlavne žiadaný comeback zostavy hudobníkov, spolužiakov z Berklee College of Music - Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a vás. Stretnete sa na pódiu po viac ako siedmich rokoch.
Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure sú tri projekty v jednom, ktorých súčasťou boli štyria muzikanti – John Shannon (trumpeta), Dan Brantigan (gitara), Oskar Rózsa (basa) a ja (bicie). To boli tri projekty, ktoré sme veľmi intenzívne hrali od roku 2000 do 2009 po Slovensku a vytvorili sme si veľmi silnú základňu fanúšikov. Bola to veľmi emotívne orientovaná hudba, ktorá niesla svoj odkaz. Nebolo to žánrové klišé. Teším sa z renesancie tohto projektu, ktorý vlastne vznikla na podnet fanúšikov.
Vrcholom žilinského festivalu bude hudobná spomienka na Davida Bowieho. Legende vzdá hold newyorská formácia Donny McCaslin Group, s ktorou David Bowie spolupracoval a nahral aj svoj posledný album. Donny McCaslin Group zahrá v Európe špeciálne na vaše pozvanie a popud One Day Jazz festivalu.
Festival sa snaží ľuďom priniesť vždy niečo špeciálne. Tentokrát to bude Donny McCaslin Group, ďalší interpret s príbehom. Zoskupenie, ktoré spolupracovalo s Davidom Bowiem a nahralo s ním jeho posledný, veľmi žiadaný a silný album Blackstar, kde je zachytený veľmi autentický zvuk. A oni – Donny McCaslin Group – sú ten autentický zvuk. Ten zvuk z jeho kapely a tvorby prinesú na festival, samozrejme, že obohatený o vlastnú tvorbu, lebo tak si ich aj David Bowie raz našiel v jazzovom klube v New Yorku a prizval ich do spolupráce. Dopočul som sa, že David Bowie má predkov aj na Slovensku, čo je úžasné. Ja som ich zavolal do Európy, kde budú mať dva koncerty na Slovensku, jeden v Mestskom divadle Žiline 16. júna, druhý na Bratislavskom hrade 17. júna. Ďalší koncert odohrajú v Rakúsku.
Pre One Day Jazz festival je dôležité aj prepájanie s lokálnymi umelcami. Jednou z hlavných myšlienok festivalu je, aby domáci interpreti dostali možnosť zahrať si s elitou medzinárodnej hudobnej scény. Platí to aj pre tento ročník?
Myšlienkou festivalu je zapájať kultúrnu obec. Nie je to len festival, kde ľudia prídu, pozrú koncert a idú domov. Chceme prekračovať a búrať hranice, ktoré sú tu stále v nás, že sme izolovaní od svetovej scény a ťažko sa nám tam dostáva. Málo kapiel od nás sú etablované na medzinárodnej scéne. Preto by som veľmi rád podporil našu scénu a zapájal ich do festivalu. Na konci festivalu vždy hrajú všetci spolu nejakú skladbu, tým pádom si lokálni hudobníci zahrajú s veľkými hudobníkmi. Tam vzniká ten psychologický moment, keď si uvedomíme, že všetci sme jedna rodina. Som akceptovaný a to je krásny pocit. Jedna z hlavných myšlienok festivalu je dávať priestor mladým kapelám. Momentálne máme rôzne ponuky a hľadáme nové lokálne talenty, ktoré budú na festivale účinkovať.
Všetkých účinkujúcich spojí ústredná myšlienka festivalu - humanizmus a jeho šírenie prostredníctvom umenia.
Rád by som festivalom podporil pojmy, ktoré sú kľúčové, aby zdravá spoločnosť žila v slobode a v dobrom konzistentnom systéme. Bez humanizmu a tolerancie to absolútne nejde. Tým nechcem politizovať, jednoducho je to sympatia k pojmom, k filozofii, o ktorej hovorí aj hudba, ktorá sa objavuje v tvorbe daných interpretov festivalu.

rozhovor bol uverejnený v Radničných novinách č. 16, ktoré si môžete prečítate tu