facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   25/04   Smith & Wesson    19.00   VSTUPENKY

MIRA AWAD: Verím, že umenie dokáže ľudí obmäkčiť

13. 04. 2016

MIRA AWAD: Verím, že umenie dokáže ľudí obmäkčiť

Vo štvrtok 14. apríla a v piatok 15. apríla sa po roku do priestorov Mestského divadla Žilina a Stanice Žilina-Záriečie vracia dvojdňový medzinárodný festival Hudba Sveta Žilina, na ktorom vystúpi pestrý výber výnimočných hudobníkov z Maďarska, Poľska, Čiech, Moldavska, Bulharska či Izraela. Na festivale sa už po druhýkrát predstaví aj charizmatická izraelská speváčka a hudobníčka Mira Awad, ktorá vystúpi spoločne s miestnou kapelou Balkansambel.


Mira Awad: Verím, že umenie sa dotýka sŕdc a dokáže ľudí obmäkčiť

Vydané 13.4.2016 o 12:35
Autorka: Alexandra Janigová


Ste Palestínka po vašom otcovi a Bulharka po maminke, žijete v Izraeli – ako vás ovplyvnilo vaše rodinné zázemie, národné identity a rôzne náboženstvá, ktoré sa okolo vás vyskytovali? Aký mali vplyv na to, v čo veríte dnes?

- Myslím si, že tým, že pochádzam z multikultúrnej rodiny, som oveľa otvorenejšia k rôznym ľudským identitám. Dom, kde som vyrástla, mal dvere otvorené pre ľudí všetkých náboženstiev, národností aj farieb pleti. Vyrástla som bez predsudkov a práve preto verím, že je veľmi dôležité zahŕňať myšlienky solidarity a rovnosti do vzdelávacieho systému, aby sa deti nebáli „odlišných“ ľudí.

Boli ste prvá Arabka, ktorá reprezentovala Izrael na Eurovision Song Contest. Myslíte si, že umenie a hudba môžu byť mocným nástrojom, aby zmenili svete na lepšie, tolerantnejšie miesto?
- Silno verím, že umenie sa dotýka sŕdc a dokáže ľudí obmäkčiť. Nemyslím si, že jedna pieseň, hra či maľba dokážu zmeniť svet, ale myslím si, že dokážu vytvoriť okienko do alternatívnej reality.

Aké najdôležitejšie idey, v ktoré veríte, sa objavujú vo vašej tvorbe? O čom najčastejšie spievate? Objavuje sa vaše „komplikované“ zázemie nejakým spôsobom aj vo vašej hudbe?
- Moja hudba zobrazuje ľudské emócie, môže byť o láske a zlomenom srdci, o samote, sklamaní, o zmarenom sne. Ide o univerzálne zážitky, ktoré sa môžu dotknúť každej ľudskej bytosti na svete. Spievam tiež o solidarite, o potrebe zastaviť násilie, a tak asi máte pravdu, že ma moje zázemie inšpirovalo, aby som tieto myšlienky začlenila do hudby, ktorú robím. Intenzívne cítim, že my, ľudia, sme momentálne zišli z „cesty“. Mali by sme mať na pamäti, že sme všetci jedna rovnaká rodina.

Na medzinárodnom festivale Hudba Sveta vystúpite po druhý raz. Účinkovali ste na mnohých festivaloch po celom svete. Je tento náš žilinský festival v niečom výnimočný, že ste opäť prijali pozvanie jeho organizátorov?
- Som veľmi šťastná, že sa môžem do Žiliny vrátiť po druhý raz, je to krásne mesto a tento festival má pravdivo intímne vibrácie. Minulý rok ma návšteva tohto festivalu tak očarila, že som ani na chvíľu neváhala a prijala som pozvanie aj druhý raz. Výhodou takéhoto intímneho festivalu, akým Hudba Sveta v Žiline je, že skutočne cítite ľudí, pre ktorých hráte a spievate, máte príležitosť spoznať lokálnu kultúru. Tento rok sa teším na spoločné vystúpenie s fantastickou miestnou kapelou Balkansambel, ktorej hudbu milujem.

Ako ste už povedali, tentokrát vystúpite spolu s miestnou populárnou kapelou Balkansambel. Ako vznikajú tieto spoločné vystúpenia? Bol to nápad organizátorov festivalu?
- S Martinom Nogom z Balkansamblu som mala príležitosť vystupovať v Londýne pred pár rokmi. Počúvala som ich hudbu a absolútne ma očarila. Takže keď mi navrhol, či by som spolu s nimi nevystúpila na tohtoročnom festivale, hneď som súhlasila. Pokúsime sa zmixovať ich hudbu s mojou a uvidíme, čo z toho vznikne. Na hudbe ma baví, že je ako varenie, pridávate spolu veľa rôznych ingrediencií, a ak ich zmiešate tým správnym spôsobom, podarí sa vám úžasné jedlo.

Bude toto vystúpenie pre vás výzvou? Aké sú vaše očakávania?
- Výzvy sú soľou života, robia život chutnejším, takže sa výzvam nebránim a takéto spolupráce mám veľmi rada. A čo sa týka očakávaní, mojím najväčším očakávaním je sa na koncerte dobre zabaviť a zahrať skvelú hudbu a z toho nemám žiadne obavy. Na tento ročník festivalu sa veľmi teším a dúfam, že sa na koncerte spolu uvidíme.

Akú máte skúsenosť so žilinským publikom?
- Minulý rok ma veľmi prekvapila reakcia ľudí na moju hudbu. Väčšinou spievam v arabčine a angličtine, takže neviem predpovedať, ako budú ľudia reagovať na iný jazyk a zvuky, ale žilinské publikum ma vrelo prijalo, otvorilo mojej hudbe srdcia a uši a môj koncert bol prijatý s veľkým úspechom.

Prečo si myslíte, že je obohacujúce, aby sa na jednom pódiu v rámci jedného festivalu spolu stretli hudobníci a umelci rôznych národností, kultúr, či náboženského presvedčenia?
- Ďakujem vám za túto otázku, ktorá len posilňuje myšlienku „akceptácie druhých“, o ktorej som už hovorila predtým. Keď sme vystavení kultúram, jazyku, jedlu, hudbe iných ľudí, otvorí sa nám malé okienko, ktorým ich môžeme lepšie poznať, viac sa o nich naučiť a už pre nás prestávajú byť cudzincami. Naša identita sa môže rozšíriť a zahrnúť aj iné identity. Práve preto som veľkým fanúšikom hudobných štýlov z celého sveta.


ZDROJ: http://zilina.sme.sk/c/8170386/mira-awad-verim-ze-umenie-sa-dotyka-srdc-adokaze-ludi-obmakcit.html