facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   25/04   Smith & Wesson    19.00   VSTUPENKY

KOVÁČI

25. 04. 2016

KOVÁČI

V marci Marián Kotleba šokoval verejnosť svojím kontroverzným rozhodnutím, ktorým dal zrušiť hru divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna Kováči uprostred objednaného predstavenia. Ako prejav solidarity a podpory súboru sme predstavenie Kováči pozvali hosťovať do nášho divadla. V stredu 27. apríla budete mať jedinečnú príležitosť vidieť Kováčov odohraných až do konca a po predstavení aj diskutovať s tvorcami. Zaplatením symbolického vstupného v hodnote 4 € zároveň podporíte divadelný súbor.V marci Marián Kotleba šokoval verejnosť svojím kontroverzným rozhodnutím, ktorým dal zrušiť hru divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna Kováči uprostred objednaného predstavenia. Toto predstavenie si pritom objednala banskobystrická župa ako súčasť podujatia pri príležitosti slávnostného oceňovania učiteľov. Ako prvý zareagoval náš riaditeľ  Anton Šulík a pozval predstavenie Kováči divadelného súboru Jána Chalupku do žilinského divadla ako prejav solidarity a podpory súboru. „Rozhodli sme sa spolu s ďalšími divadlami na Slovensku, že im umožníme priestor na to, aby mohli zahrať Kováčov do konca. Aj takto budeme dokazovať, že sa nebojíme tejto arogancie moci a zvrátenej ideológie,“ uviedol riaditeľ žilinského divadla Anton Šulík. Medzičasom uviedol brezniansky súbor Kováčov (zahráme do konca!) aj v Bratislave za podpory divadla SkRAT a A4-ky, ktorého sa zúčastnil aj prezident SR Andrej Kiska. „Odchádzam plný úžasných dojmov. Súbor, ktorý funguje viac ako 90 rokov, amatérsky súbor, predviedol hru, ktorá zaujme každého diváka, plnú humoru, vtipných scén, plnú porozumenia, lásky, nenávisti, odpúšťania," povedal pre TASR prezident.

Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna počas svojej viac než 90-ročnéj histórie získal desiatky ocenení z divadelných festivalov a prehliadok nielen na Slovensku. Je trojnásobným držiteľom Ceny za tvorivý čin roka, ktorý udeľuje prestížny festival neprofesionálneho divadla Scénická žatva v Martine. Ich hra srbského autora Miloša Nikoliča Kováči v réžii Ľuboslava Majeru rozpráva o kováčskej dielni kdesi v Nemecku, kde sa desiatky rokov po vojne stretávajú traja kováči, bývalí vojaci – Nemec, Srb a Rus. Po rokoch už vôbec isté, či Nemec je Nemcom, Rus Rusom a Srb Srbom a otázky „čistých rás“ a „veľkých národov“ sú stále viac zamotanejšie a nezmyselnejšie.

Po predstaveniach sa uskutočnia aj diskusie divákov s divadelníkmi ako reakcia na extrémistické správanie, ktorého sme svedkami v poslednom období.