facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   20/06   PETER LIPA & BAND   19.00   VSTUPENKY

KOVÁČI / DOHRÁME DO KONCA!

21. 03. 2016

KOVÁČI / DOHRÁME DO KONCA!

27. apríla privítame na našich doskách Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna s predstavením inscenácie srbského autora Miloša Nikoliča, ktorá v posledných dňoch poriadne rozvírila divadelné hladiny najmä preto, lebo ju dal Marián Kotleba zrušiť uprostred predstavenia vraj kvôli krajne expresívnym výrazom. Hra rozpráva o kováčskej dielni kdesi v Nemecku, kde sa desiatky rokov po vojne stretajú traja kováči, bývalí vojaci – Nemec, Srb a Rus. Po rokoch už vôbec isté, či Nemec je Nemcom, Rus Rusom a Srb Srbom a nezmyselné otázky „čistých rás“ a „veľkých národov“ sú stále viac zamotanejšie a nezmyselnejšie.

Predstavenie hráme v stredu 27. apríla až trikrát, takže všetci, ktorým sa to nepodarilo dopozerať, ste srdečne vítaní!

Vstupenky si môžete rezervovať tu.


Otvorený list Miloša Nikoliča, autora Kováčov, Mariánovi Kotlebovi

Milý priateľu!
Nik neurobil toľko pre propagáciu mojej osoby i propagáciu mojej divadelnej hry. Preto ani nerozumiem, prečo sa na Teba hnevá aj prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska! Mohol si aj podpáliť divadlo Jána Chalúpku v Brezne, ale si nepodpálil! Len si zakázal, aby predstavenie, ktoré sa Ti nepáčilo, dohrali do konca! Ale to je úplne normálne. Ak Ťa niekto nežaluje za to, že si nedojedol to, čo ti nechutí, prečo by Ťa niekto mal obviňovať, predseda samosprávneho kraja za to, ak nemieniš sledovať až do konca predstavenie, ktoré sa Ti nepáči.
Ale ak by si predstavenie sledoval až do konca, bol by si veľmi sklamaný. V tom predstavení, na Tvoju ľútosť, sa nenadáva ani na Slovákov, ani na Rusov či Nemcov, ani na starých Slovanov, ba ani Turkov. Predstavenie hovorí len jedno, opäť na Tvoj žiaľ: my všetci sme rovnakí! Nech sa akokoľvek namáhame, aby sme neboli.
Brat môj, Kotleba! Ak si želáš, prídem Ťa navštíviť do Banskej Bystrice, kde si predsedom samosprávneho kraja, aby sme si dali pivo Zlatý Bažant. Ak medzičasom nezmeníš názov toho piva. Lebo čo tam akýsi bažant má byť zlatý!
A čo sa týka Banskej Bystrice, nevidíš, že aj to je pochybná vec? Prečo by mala byť bystrá? Zmeň názov, kým si pri moci. To pekné mesto by sa malo na Tvoju počesť volať Banská Mútna. Ak podáš trestné oznámenie na hercov z Brezna, musíš podať aj na režiséra ako aj na mňa, lebo aj my sme vinní. A nie len na nás! Musíš podať trestné oznámenie na všetkých, ktorí za ostatných dvadsať rokov (počnúc zvolenskou premiérou) z celého predstavenia. A to je vskutku neprípustné.
Pozdravujem Ťa.
Miloš Nikolič (autor divadelnej hry)

preklad PhDr. Ján Jankovič, CSc.