facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   15/06   Shirley Valentine   19.00   VSTUPENKY

DIVADELNÁ SEZÓNA 2017/2018

22. 08. 2017

DIVADELNÁ SEZÓNA 2017/2018

Po divadelných prázdninách Mestské divadlo Žilina znovu otvára svoje priestory do novej, 26. sezóny. V druhom polroku 2017 dovršuje dvadsaťpäť rokov svojej novodobej existencie. Je potrebné povedať, že tých 25 rokov bolo naplnených hľadaním, kreativitou, či progresom, a z týchto kritérií a nárokov neustupujeme ani teraz v novej divadelnej sezóne 2017/18.

 

September, okrem našich vlastných titulov, prináša pre svojich divákov ponuku širšieho záberu, ako je napríklad legendárna inscenácia Divadla Aréna Bratislava TISO, v hlavnej úlohe s Mariánom Labudom (17.9.), koncert Fragile (10.9.), 3T (8.9.), naša novo obnovená HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ) (13.9.), v ktorej sa predstaví nová hosťujúca tvár - jazzová speváčka a herečka Lucia Lužinská, privítame taktiež jazzmana Jiřího Stivína (18.9.), Soňa Müllerová vyspovedá v svojej talkshow "Vitajte doma" komika a herca Juraja Kemku, a navyše sa objavia aj dva hudobné comebacky. Prvý comeback pozostáva z hudobníkov, spolužiakov z Berklee College of Music - Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru (22.9.). Unikátna medzinárodná zostava odohrá hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, ktoré zanechali v slovenskom publiku silnú stopu počas ich pôsobenia v rokoch 2001-2009, s opakovaným návratom v roku 2016, kedy si u nás získal fanúšikov a svojou tvorbou ovplyvnili celú generáciu hudobníkov. A druhý comeback našich kolegov Barbory Švidraňovej a Mila Kráľa, ktorí sa predstavia so svojim koncertom (29.9.).

 

5. a 6.10. v spolupráci s Novou synagógou Žilina uvedie Mestské divadlo Žilina premiérový titul Ivana Vyrypajeva "Nekonečne dlhé objatia"​​ v réžii Eduarda Kudláča. Ide o hru, ktorá patrí medzi autorove najnovšie texty. Príbeh tohto textu pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov iných národností, žijúcich v New Yorku. Američan Charlie, Poľka Monika, ktorí sú mladomanželia, neskorší priateľ Kryštof z Prahy, momentálne žijúci v Berlíne a Emmy, medzi ktorými preskočí iskra. Všetci hrdinovia sa potom ocitajú na starom kontinente, v Berlíne. Robia chybu za chybou, zápasia so životom a smrťou, odpúšťajú si a zbližujú sa. Ich totálne spojenie, to neznesiteľné objatie, prichádza však až v inom "neživom" stave. Je to niečo ako antický osud - ženie ich do chýb a zároveň ich pred nimi vystríha.

Toto premiérové uvedenie na Slovensku by malo obohatiť aj 14. ročník Žilinského literárneho festivalu (2.-8.10.), ktorý prinesie tému “Fakt alebo Fikcia” - otázka aktuálna nielen v literatúre, ale aj v súčasnosti v našej spoločnosti a verejnej debate. 

 

Na konci roka sa chceme venovať slovenskej literárnej legende Ladislavovi Mňačkovi. V januári 2018 by sa následne mala uskutočniť premiéra titulu "Smrť sa volá Engelchen" v réžii Tomáša Procházku - súčasnú divadelnú adaptáciu jedného z najsilnejších románov tohto kontroverzného autora. Mňačkova kniha varuje, je nadčasová. Fašizmus, hoci porazený, znovu dvíha hlavu. A to je pre dnešok nesmierne aktuálna téma.

Takže, je sa na čo tešiť, všetci ste vítaní.

 

Anton Šulík riaditeľ Mestského divadla Žilina