facebook Newsletter Kontakt

DIVADELNÁ SEZÓNA  2016/2017

30. 08. 2016

DIVADELNÁ SEZÓNA 2016/2017

V nadchádzajúcej sezóne sme pre Vás pripravili mnoho noviniek. Repertoár divadla obohatí šesť nových hier. Každá z našich premiér bude zároveň slovenskou premiérou, čiže pôjde o prvé uvedenie daného textu na území Slovenska. Premiérové tituly sú žánrovo rôznorodé a prinesú divákom opäť nový zážitok a možnosť nazerania na svet optikou svojich tvorcov, autorov. Okrem noviniek sa môžete pravdaže tešiť aj na reprízy svojich obľúbených starších divadelných inscenácií, pestrý výber hudobných koncertov, a divadelné predstavenia našich hostí.

 

 

AMPUTOVANÉ DUŠE / Peter Balko

réžia: Vojtech Koleják

Koprodukcia: Trieska v oku (spoločnosť pre divadlo a a.v. tvorbu)

Originálne divadelné predstavenie výnimočné svojim obsahom a vizuálom bude prezentovať skvelého súčasného slovenského autora a scenáristu Petra Balka. Mnohovrstevná metaforická poviedka Petra Balka ponúka široký záber tém, ktoré sú blízke dnešnému človeku: uzavretosť, osamotenosť a vykorenenosť človeka a naopak veľmi silné puto k tým najbližším. Dôležitú úlohu v tomto sugestívnom príbehu hrá však aj vnútorný človečí hnev a pravdaže láska. Hra Amputované duše bude uvedená v koprodukcii s nezávislým divadelným zoskupením Trieska v oku a inscenáciu réžijne pripraví Vojtech Koleják.

 

SMITH & WESSON / Alessandro Baricco                              

réžia: Anton Šulík

Tvorba populárneho talianskeho spisovateľa a dramatika Alessandra Baricca si našla cestu i na javisko žilinského divadla. Hrdinovia komornej drámy SMITH & WESSON sa rozhodnú narušiť zdanlivý pokoj svojich životov, za ktorým sa skrýva ich strach a opúšťajú pohodlnú pozíciu pozorovateľov. Okolnosti ich donútia podstúpiť riziko a zažiť najväčšie dobrodružstvo, v ktorom ide o ľudský život, o život každého z nich. Hru uvádzame v réžii Antona Šulíka.

 

VZKRIESENIE / Daniel Doubt

réžia: Eduard Kudláč

Inscenácia súčasnej hry Vzkriesenie od Daniela Doubta s inteligentným humorom prepája dve nosné témy, ktoré sa vinú takmer celou literatúrou od jej vzniku až po dnešok, a to lásku medzi mužom a ženou a otázku existencie Boha. Dej je plný zvratov, drží diváka do konca v napätí a umožňuje podať vážne témy vtipným a nezaťažujúcim spôsobom.

 

VEĽKÁ ŽRANICA / Michaela Zakuťanská

réžia: Júlia Rázusová

Text hry Michaely Zakuťanskej upriamuje pozornosť na dnešnú konzumnú spoločnosť. Akoby v jej materiálnom blahobyte stále zostávalo prázdno. Prázdno, ktoré sa hlavní hrdinovia snažia zaplniť jedlom a fyzickými pôžitkami. Akoby im napriek všeobecnému dostatku vládol hlad. Pretože, ak sa niekto rozhodne umrieť na totálne prejedenie sa, znamená to, že nenasýtil svoj hlad po skutočnom živote. Umiera na hlad po ozajstnom živote.  

 

HOLUBY / David Gieselmann

réžia: Ľubomír Vajdička

Brilantú komédiu popredného nemeckého súčasného dramatika Davida Gieselmanna uvedie Mestské divadlo v réžii Ľubomíra Vajdičku. Rozhodnutie majiteľa prosperujúcej firmy, že jedného dňa zmizne a opustí každodenný stereotyp a vymaní sa z ekonomických a rodinných väzieb, rozprúdi dej plný absurdných a groteskných situácií, ktoré ponúkajú mladému hereckému kolektívu žilinského divadla príležitosť opäť potvrdiť svoje kvality pod vedením významného slovenského režiséra.

 

NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA / Ivan Vyrypajev               

réžia: Eduard Kudláč

Hra jedného z najrešpektovanejších ruských dramatikov súčasnosti, Ivana Vyrypajeva, Neznesiteľne dlhé objatia v réžii Eduarda Kudláča bude tretím titulom od tohto výnimočného autora v našom repertoáre. Rovnako ako ostatné Vyrypajevove texty aj Neznesiteľne dlhé objatia patria k titulom, ku ktorým sa divák bude neustále vracať, pretože prinášajú vo svojom obsahu významné posolstvá, ktoré posúvajú hranice ľudského sebapoznávania.